Ekipa Świeckiej Polski brała udział w „Dniach Świeckości” w Krakowie 25-27 b.m. W sobotę odbył się tradycyjny już „Marsz Świeckości”. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody – w strugach deszczu – ulicami Krakowa przemaszerowało około 200 najbardziej wytrwałych uczestników, niezrażonych taką pogodą. Zapewne byłoby nas o wiele więcej gdyby nie deszczowa aura.
Paneliści: prof. Danuta Waniek, red. Adam Szostkiewicz („Polityka”), prof. Jan Widacki
Miejsce panelu: MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie ul. Lipowa 4
godz.20:00 Wernisaż wystawy prac Marty Frej
Lokalizacja: Spółdzielnia „OGNIWO” ul. Paulińska 28, I piętro.
SOBOTA, 26 września
godz. 11:00 „Antykoncepcja awaryjna prawem człowieka w kontekście Konstytucji RP”
Paneliści: Kazimiera Szczuka, dr Maria Pawłowska, Anna Dryjańska
Miejsce panelu: Spółdzielnia „OGNIWO” ul. Paulińska 28, I piętro
godz. 14:00 rozpoczęcie „Marszu świeckości”.
Miejsce zbiórki: ul. Kałuży 1 – „Ząb Przeoryszy”
NIEDZIELA, 27 września
godz. 11:00 Forum Organizacji Ateistycznych
W trakcie w/w spotkań przedstawiciele naszego portalu będą kolportować ulotkę, którą prezentujemy niżej.
Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią, a następnie do wydrukowania i rozpowszechnienia w swoich miejscach zamieszkania.
Zmiana obecnej rzeczywistości nie nastąpi, jeśli nadal będziemy biernie jej się przyglądać. Nie wystarczy zaniechanie uczestnictwa w celebrach religijnych i zamknięcie drzwi przed kolędującym księdzem. Kler potrzebuje nade wszystko władzy i pieniędzy, a nie wypełnionych ludźmi świątyń.
Uczestniczyliśmy w III Dniach Świeckości, które odbyły się w Krakowie i trwały od czwartku do wczorajszej niedzieli. Dzięki zaproszeniu Koalicji Ateistycznej mogliśmy uczestniczyć w jednym z paneli dyskusyjnych. Miałem okazję przedstawić działania naszego portalu i znaczenie prymatu prawa powszechnego nad prawem kościelnym podczas spotkania nazwanego „Okrągły Stół na rzecz wolności światopoglądowej – kontynuacja”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele polskich organizacji humanistycznych i walczących o świeckość życia publicznego: Andrzej Jesion ze Stowarzyszenia Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej, Marek Łukaszewicz z Koalicji Ateistycznej, Ewa Dąbrowska-Szulc ze Stowarzyszenia „Pro-Femina” i Paweł Żołnierczyk z fundacji Wolność od Religii i Agnieszka Stupkiewicz-Turek ze Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego. Dyskusję prowadziła Nina Sankari z Koalicji Ateistycznej.
Celem debaty była wymiana doświadczeń z działań prowadzonych na rzecz świeckości państwa polskiego. Mówiono o działaniach już przeprowadzonych i planowanych, a także o ściślejszej współpracy między rozmaitymi organizacjami i nieformalnymi grupami, tak, by zwiększyć efekt naszej pracy. Koalicja Ateistyczna podjęła na przykład inicjatywę przygotowania platformy elektronicznej, która umożliwi stały kontakt wszystkich zaangażowanych w sprzeciw wobec klerykalizacji kraju. Platforma ta będzie także miejscem dokumentowania naruszeń prawa do wolności sumienia i wolności od religii.
Przedstawiłem znaczenie działań na niwie prawnej mających na celu podporządkowanie związków wyznaniowych prawu powszechnemu. Batalia o wolność nienależenia do kościołów, którą prowadzimy wpisuje się dobrze w całość ruchu na rzecz świeckiej Polski.
Nasza ekipa uczestniczyła także w Marszu Świeckości. Niektóre hasła, które znalazły się na transparentach i były skandowane: Wolna szkoła, religia do Kościoła, Edukacja seksualna, a nie parafialna, Każdy rodzi się ateistą(tką), Świat nie jest czarno-biały, XI. Nie będziesz pożądał kasy mojej na Twoje praktyki religijne.
Wśród osób uczestniczących w panelach dyskusyjnych na tegorocznych krakowskich Dniach Świeckości byli: Roman Kurkiewicz, Wanda Nowicka, Adam Szostkiewicz, Barbara Nowacka, Kazimiera Szczuka, Anna Dryjańska, prof. Monika Płatek i wielu innych.
Właśnie pojawił się program Dni Świeckości w Krakowie.
Czwartek – 25 września:
18:00 – debata „Pamiętajmy o ogrodach zamkniętych”.
Piątek – 26 września:
15:30 – debata „Klauzula sumienia i deklaracja wiary a prawo stanowione”.
18:00 – debata o mediach i ich zaginionej neutralności światopoglądowej.
21:00 – wernisaż wystawy Sztucznych Fiołków.
Sobota – 27 września:
11.00 – „Okrągły Stół na rzecz wolności światopoglądowej – kontynuacja.”
Paneliści:
14:00 – Plac Szczepański – IV Marsz Świeckości.
17:00 – „Kto rządzi rządem, czyli debata o Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu”
Wieczorem, jak co roku, impreza integracyjna dla wszystkich uczestników Dni Świeckości.
20:00 – impreza integracyjna.
Niedziela – 28 września:
12:00 – debata na temat cenzury kościelnej w sztuce.
16:00 – dyskusja o „Klęsce systemu edukacji, czyli światopoglądzie pokolenia transformacji”, która zakończy się ok. godziny 18:00.
Obie niedzielne dyskusje mają odbywać się w JCC Krakow.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany wsparciem finansowym tego wydarzenia to wpłaty z dopiskiem „Dni Świeckości 2014 – darowizna” prosimy kierować na konto:
Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej
76 1540 1115 2044 4972 6763 0001
(sprawozdanie ze zbiórki zostanie opublikowane 30 października)